Mózg – starzenie się. Jak zapobiec procesowi?
Co dzieje się z naszym mózgiem, gdy się starzejemy i co można zrobić, aby zapobiec wszystkim negatywnym procesom, do których dochodzi wraz z upływem czasu? W dużej mierze mamy realny wpływ na starzenie się mózgu i jeśli będziemy przestrzegać poniższych zasad, powinniśmy cieszyć się zdrowiem i dobrą pamięcią przez długie lata.
Objawy, gdy mózg starzeje się lub jego gorsza kondycja są odczuwalne są sygnałem do natychmiastowego działania. Mózg posiada właściwość neuroplastyczności. Co to znaczy? To kluczowa cecha, która umożliwia osobom uczenie się, zapamiętywanie, regenerację po uszkodzeniach chorób. Dzięki tej właściwości możliwa jest redukcja skutków pourazowych. Niemniej sam proces starzenia się jest bardzo indywidualny i rozłożony w czasie. Zależy od wielu czynników, takich jak sposób życia, aktywność fizyczna, umysłowa, sposób odżywiania się.
Aby pobudzić neuroplastyczność w mózgu, czyli zdolność do wytwarzania nowych komórek i połączeń nerwowych, należy podnieść poziom białka w mózgu, tak zwanego BDNF. Jest to najważniejsze białko przyczyniające się bezpośrednio do odnowy komórek nerwowych.
Jak podnieść poziom BDNF w mózgu?
Poziom BDNF w mózgu można podnieść, poprzez na przykład zmianę stylu życia i suplementację kolostryniny (ang. Colostrinin®). Poniższe wskazówki mogą wpłynąć na lepsze samopoczucie, bez ingerencji lekarzy oraz drogich i długoletnich kuracji.
Ruch to zdrowie
Przede wszystkim należy zadbać o codzienny ruch, najlepiej na świeżym powietrzu, aby podnieść tętno powyżej 60%. Wystarczy nawet spacer szybkim krokiem przez 30-40 minut. Zamiana auta na rower do pracy, poranny jogging lub aerodynamiczne ćwiczenia na siłowni są także dobrą alternatywą, aby pobudzić krążenie krwi i dotlenić mózg.
Suplementacja kolostryniny
Kolostrynina (ang. Colostrinin®) ma niezwykłe właściwości i może podnieść poziom BDNF w organizmie. Gdy mózg starzeje się warto włączyć do diety kolostryninę. Jednak nie wystarczy zażywać wraz z dietą tylko colostrum – czyli siary z pierwszego mleka krów. Kluczowe w drodze do poprawy działania mózgu i pamięci jest zażywanie kolostryniny (ang. Colostrinin®), w łatwo przyswajalnej formie. Skondensowana dawka proliny w kolostryninie (ang. Colostrinin®) pomaga wpłynąć na białko BDNF w mózgu i tym samym może pomóc w obniżeniu zaburzeń poznawczych lub otępienia.
Zmień dietę na dobre gdy mózg starzeje się
Podnosząc poziom białka mózgowego BDNF, który bezpośrednio wpływa na jakość pamięci i poziom starzenia się mózgu można poprzez wprowadzenie zmian w codziennej diecie. Należy zadbać o stałą, zwiększoną podaż kwasów DHA (omega-3) a zmniejszyć ilość przyjmowanych w diecie cukrów, co realnie wpływa na wzrost poziomu białka BDNF w organizmie, zwiększając zdolność komórek nerwowych do tworzenia nowych połączeń nerwowych.
Uważaj na przyjmowane leki
Wraz z wiekiem zwalnia metabolizm. Trawienie nie jest już tak efektywne jak w młodym organizmie. To naturalny proces starzenia się organizmu. Niemniej należy zwracać uwagę czy substancje aktywne w lekach rozkładają się długo i czy ich działanie nakłada się na siebie, pomimo, że leki zostały przyjęte w odstępie kilku godzin. Druga sprawa wchłanialności w starszym wieku dotyczy składników odżywczych z pożywienia. Wchłanialność ta maleje wraz z wiekiem. Dlatego ważne jest aby przyjmować leki i suplementy, które mają składniki aktywne o bardzo łatwej wchłanialności. Czy to z jamy ustnej czy z jelit.
Nawadniaj się
Odpowiednia ilość przyjmowanych płynów jest kluczowa do poprawnego funkcjonowania organizmu. Nasze ciało, jak i mózg w większości składa się z płynów. Dobrze jest wyznaczać sobie przedziały czasowe w ciągu dnia, kiedy dana ilość płynu powinna do tego czasu być wypita.
Socjalizuj się
Wszelkie spotkania, czy to na żywo czy online lub przez telefon pobudzają komórki nerwowe do pracy. Świetnym sposobem, który działa na starzenie się mózgu to czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, gry pamięciowe, a także nauka nowych umiejętności. Taniec, gra na instrumencie, gotowanie nowych potraw to jedne z wielu przykładów na pobudzenie mózgu i opóźnianie procesów starzenia się.